Niezbędnik miłośnika leśnych zbiorów – atlas grzybów pod choinkę

Nierzadko prezent na święta dla taty – taniaksiazka.pl stanowi wyzwanie… Półka w łazience ugina się od kosmetyków, szuflada po brzegi wypchana jest skarpetami, a w barku nie brakuje płynnych specjałów. Co zatem podarować? Świetnym wyborem będzie pozycja drukowana i to nie książka pełniąca jedynie funkcję rozrywkową, a prawdziwa skarbnica wiedzy w dziedzinie, którą niejeden ojciec uwielbia. “Praktyczny atlas grzybów”, który jest efektem pracy Jarosława Orłowskiego, ucieszy każdego pasjonata jesiennych, leśnych poszukiwań. I nie szkodzi, że będzie już po sezonie! Taki upominek pozwoli bowiem zweryfikować dotychczasową znajomość tematu i lepiej przygotować się do kolejnego sezonu na grzyby.

Przydatny i w domu, i w plenerze

Atlas grzybów jest taką pozycją, z której można korzystać zarówno w domowym zaciszu, jak i w plenerze. Siedząc wygodnie w fotelu, warto zagłębić się w lekturze, by dokładnie poznać okazy, na jakie trafić można w lesie. Wiele gatunków jest do siebie podobnych, nie wszystkie grzyby bez blaszek, wbrew powszechnej opinii, powinno się zrywać, dlatego trzeba uzbroić się w wiedzę, by grzybobranie było bezpieczne.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby atlas zabrać później ze sobą do lasu i w razie wątpliwości zerknąć na odpowiednią stronę, by nie popełnić błędu. Książka jest poręczna, lekka, nie zajmie dużo miejsca w koszyku, a barwne ilustracje sprawią, że łatwiej będzie rozpoznać, czy napotkany okaz jest jadalny, czy raczej mieści się w kategorii tych niejadalnych lub trujących. Taki prezent na święta dla taty okaże się niebywale użyteczny i zarazem cieszyć będzie obdarowanego nie tylko w okresie świątecznym.

Bogata zawartość podana w wygodnej formie

O czym informuje “Praktyczny atlas grzybów” Jarosława Orłowskiego:

– o tym, jakie gatunki są jadalne, jakich spożywać się nie powinno, a jakie stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia

– w jakim okresie i jakich warunkach poszczególne gatunki rosną

– jak wygląda i jakie cechy charakterystyczne dana odmiana posiada

Ponadto album zawiera słowniczek pomagający lepiej zrozumieć przedstawione opisy, uczy, jak kupować grzyby, a na kartach książki umieszczono też tabele stanowiące porównanie odmian najbardziej popularnych gatunków i będące swoistym kluczem do ich rozróżnienia.

About the Author

You may also like these